Książki o MBTI

Ogólne dyskusje na temat MBTI
Regulamin forum
WAŻNA INFORMACJA:
Nazwa pisana czterema wielkimi literami (np. INFP) określa typ w MBTI.
Nazwa pisana trzema wielkimi literami i jedną małą (np. INFp), bądź nazwa trzyliterowa (np. IEI) to określenie typu w socjonice.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Zielony smok
VIP
VIP
Posty: 1855
Rejestracja: czwartek, 14 grudnia 2006, 19:17
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: następna stacja...

Książki o MBTI

#1 Post autor: Zielony smok » poniedziałek, 23 kwietnia 2007, 17:29

Obrazek
autor Michal Cakrt

Typy osobowości MBTI --
czyli jak klonować najlepszych ludzi w firmie

* Ustalanie precyzyjnych kryteriów rekrutacji
* Nagradzanie i dyscyplinowanie ludzi o różnych typach osobowości
* Ankieta: badanie typów osobowości MBTI

Gdyby tylko pracowało u nas więcej takich osób, jak Dawid...
Gdyby wszyscy ludzie myśleli i działali podobnie, praca kierowników byłaby prostsza. Wystarczyłby jeden uniwersalny system motywacyjny: te same kary i nagrody dla wszystkich. Problem w tym, że różni ludzie różnie reagują na te same bodźce. Racjonalny ekstrawertyk będzie pracować chętniej, gdy nakreślisz mu realną i obiecującą ścieżkę kariery. Lecz gdy masz do czynienia z emocjonalnym introwertykiem, lepiej sięgnij po inne argumenty. To samo dotyczy dyscyplinowania: ostra reprymenda jednych przywołuje do porządku, innym odbiera chęć do pracy.

Poznaj koncepcję MBTI, a osiągniesz wyższy poziom percepcji. Zaczniesz dostrzegać subtelne różnice między ludźmi, z którymi pracujesz. Wyrobisz w sobie szósty zmysł, który pozwala lepiej przewidywać zachowania współpracowników.

Jak działa MBTI
MBTI to system określania osobowości, stosowany przez kadrowców i menedżerów wielu dużych organizacji, takich jak Ernst&Young czy Whirlpool, zgodnie z którym psychikę ludzką można rozpatrywać w 4 wymiarach:

* ekstrawertycy (E) - introwertycy (I)
* percepcjoniści (P) - intuicjoniści(N)
* myśliciele (T) - uczuciowcy (F)
* sędziowie (S) - obserwatorzy (O)

Te wymiary, nałożone na siebie, tworzą 16 typów osobowości. I tak na przykład INTP jest kodem myślenia i zachowania teoretyków, którzy potrafią skutecznie interpretować rzeczywistość i dostrzegać w niej schematy oraz niespójności. Ludzie z tym kodem sprawnie rozwiązują problemy techniczne i pracują na ogólnych modelach. Są dobrymi analitykami i lubią wyjaśniać innym, jak działa świat.

MBTI w obecnej postaci jest owocem wieloletnich badań psychologów z całego świata. To klucz, którym menedżerowie otwierają umysły współpracowników. Dowiedz się, jak z niego korzystać:

* skąd biorą się różnice osobowości,
* jak zbudować zrównoważony zespół ludzi,
* jak odbierają rzeczywistość i jak pracują ludzie o różnych typach osobowości,
* mocne i słabe punkty ludzi o poszczególnych typach osobowości,
* cztery rodzaje temperamentów: Dionizosa, Epimeteusza, Prometeusza i Apollina.


Smocze
ps. Nabyłem to w Melinie i próbką stylu pisania jest zeskanowany ISTP
http://www.enneagram.pl/forum/viewtopic ... 8481#28481
Mam dużo pracy i prosze nie naciskać, zbyt zapalczywie o inne charakterystyki. umówmy się , co trzy dni jedna.
Ostatnio zmieniony wtorek, 2 października 2007, 23:43 przez Zielony smok, łącznie zmieniany 1 raz.


9w8 ENFP
Nie dyskutuj z idiotą, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i wygra przewagą doświadczenia.
Ps. ( Jestem na dłuuuugim urlopie - nie odpisuję na PW, sorry )

Awatar użytkownika
Nuit
Posty: 935
Rejestracja: środa, 7 marca 2007, 00:15
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#2 Post autor: Nuit » poniedziałek, 23 kwietnia 2007, 17:37

A ja mam i polecam tą książkę:

Rób to do czego jesteś stworzony Tieger Paul D. i inni

http://wysylkowa.pl/ks317534.html

Bardziej jest nastawiona na słabe i mocne strony wszystkich typów w sytuacjach zawodowych, zawiera wskazówki jak znaleźć odpowiedni dla siebie rodzaj pracy - niezwykle inspirująca. :)
"Ty nie jesteś kobietą, jesteś wiedźmą. A wiedźma to wiedźma - nie ma dobra, czy zła"

Chaos i zniszczenie by ENTp

Awatar użytkownika
tzlm
Posty: 849
Rejestracja: czwartek, 12 października 2006, 14:46

#3 Post autor: tzlm » poniedziałek, 23 kwietnia 2007, 17:39

Hehehe, myślicie, że ktoś będzie zamawiał te książki?

Awatar użytkownika
Nuit
Posty: 935
Rejestracja: środa, 7 marca 2007, 00:15
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#4 Post autor: Nuit » poniedziałek, 23 kwietnia 2007, 17:45

Nic nie myślę, tylko informuję dla równowagi w przyrodzie - jak ktoś będzie chciał coś kupić, to żeby miał większy wybór;p

Poza tym książka polecana przez Smoka jest dla menedżerów, a ta przeze mnie dla wszystkich zwłaszcza dla młodych ludzi którzy wybierają właśnie sobie szkoły i zawody:]
Ja np. po gruntownym zanalizowaniu siebie za pomocą MBTI doszłam do wniosku, ze to co robię teraz a i robiłam wcześniej w mojej pracy zawodowej jest totalnie nietrafione dla mnie i nic dziwnego że się męczę, ze mną się męczą a ja co i rusz doprowadzam firmę na skraj katastrofy (nerwowej;) )- tzn nie tyle firmę, a przełożonego ISTj :D
"Ty nie jesteś kobietą, jesteś wiedźmą. A wiedźma to wiedźma - nie ma dobra, czy zła"

Chaos i zniszczenie by ENTp

Awatar użytkownika
Nuit
Posty: 935
Rejestracja: środa, 7 marca 2007, 00:15
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#5 Post autor: Nuit » sobota, 19 maja 2007, 18:41

pochwalę się, ze kupiłam dzisiaj tą książkę co Smok - podoba mi się:) Jest inna niz ta moja, fajnie się uzupełniają...
"Ty nie jesteś kobietą, jesteś wiedźmą. A wiedźma to wiedźma - nie ma dobra, czy zła"

Chaos i zniszczenie by ENTp

Awatar użytkownika
Zielony smok
VIP
VIP
Posty: 1855
Rejestracja: czwartek, 14 grudnia 2006, 19:17
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: następna stacja...

#6 Post autor: Zielony smok » sobota, 19 maja 2007, 19:25

tzlm pisze:Hehehe, myślicie, że ktoś będzie zamawiał te książki?
Nuit kupiła, a ja zachęcony przez Nuit, kupiłem ,,jej" ksiązkę, ciekawa i z pewnością nieraz do niej zajrzę. Grunt to partnerska kooperacja.
Dla TZLM ( przy całej sympatii) Zyg, zyg, zyg marcheweczka.... :lol: :lol: :lol:
9w8 ENFP
Nie dyskutuj z idiotą, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i wygra przewagą doświadczenia.
Ps. ( Jestem na dłuuuugim urlopie - nie odpisuję na PW, sorry )

Awatar użytkownika
tzlm
Posty: 849
Rejestracja: czwartek, 12 października 2006, 14:46

#7 Post autor: tzlm » sobota, 19 maja 2007, 19:32

:mrgreen:

jsk
Posty: 342
Rejestracja: sobota, 15 września 2007, 15:50
Enneatyp: Zdobywca
Kontakt:

#8 Post autor: jsk » sobota, 15 września 2007, 16:16

Mam książke Tieger`ów: "Rób to do czego jesteś stworzony" i polecam jest bardzo dobra i ciekawa, na kieszeń każdego
Wygrywa ten, któ ma jasno określony cel i pragnienie, aby go osiągnąć.

Awatar użytkownika
sarnandynka
Posty: 241
Rejestracja: niedziela, 1 lipca 2007, 00:16

#9 Post autor: sarnandynka » niedziela, 16 września 2007, 12:23

Parę dni temu wypożyczyłam po raz drugi książkę dotyczącą MBTI "Typy życiowe czyli opis i rozpoznanie charakterów osób w Twoim otoczeniu" autorstwa Sandry Hirsh i Jean Kummerow. Na początku znajduje się długi, rozbudowany test: E/I, S/N, T/F i j/p a później opisy wszystkich typów, w każdym rozdziale zostają wyszczególnione dziedziny: życie, nauka, praca (stanowisko pracy, styl organizacji, zawody), kierowanie, czas wolny, miłość, porażka oraz podane zostają cechy rozpoznawcze i akronim.

Opisy niektórych typów znacznie się różnią od tych z socjoniki, wynik bardzo mnie zaskoczył, ponieważ wyszło na to, że jestem bardziej introwertyczna niż ekstrawertyczna, i że jestem zatwardziałą racjonalistką i znacznie bardziej uczuciowa niż myśląca. :shock: (w socjonice zwykle miałam nieco więcej p niż j i E niż I a F i T były na podobnym poziomie).

Książkę polecam, jedyne co naprawdę nie podoba mi się to akronimy, mam wrażenie, że są tworzone na siłę i wiele z nich niezbyt pasuje do opisów typów. :)

Tak wygląda okładka książki:

http://www.dobreksiazki.pl/b2770-typy-z ... -twoim.htm

Awatar użytkownika
Zielony smok
VIP
VIP
Posty: 1855
Rejestracja: czwartek, 14 grudnia 2006, 19:17
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: następna stacja...

#10 Post autor: Zielony smok » niedziela, 16 września 2007, 12:55

Do biblioteczki dodajmy nową pozycję na rynku. Był niedawno artykuł w newsweeku o miłości bazujący na tej książce.
Aleksander Avila ,,Typy miłości"
Obrazek

http://www.merlin.com.pl/frontend/brows ... 44789.html
Prosty system pozwalający zawęzić grono potencjalnych partnerów i znaleźć miłość swojego życia

Miłość niejedno ma imię, a rozmaitość jej typów spowodowana jest m.in. tym, że każdy z nas reprezentuje inny zestaw cech osobowościowych, tzw. typ miłosny. Jesteś introwertycznym Filozofem Idealistą czy ekstrawertycznym Nauczycielem? Bardziej pasowałby do ciebie uczuciowy Wrażliwy Artysta czy myślący Administrator?
Autor – na podstawie teorii Junga i testu osobowości Briggs-Myers – stworzył przełomowy system 16 typów miłosnych, który ułatwia znalezienie życiowego partnera. Z książki tej dowiesz się m.in.:
- jaki typ miłosny sam reprezentujesz i z kim możesz stworzyć satysfakcjonujący związek;
- jak dokonać trafnego wyboru partnera;
- gdzie możesz spotkać przedstawiciela twojego idealnego typu miłosnego.
Ten poradnik to prawdziwa randkowa rewolucja, która zainspiruje singli szukających swojej drugiej połowy.

„Dr A. Avila oferuje unikatowe podejście do określania i szukania odpowiedniego partnera. To zabawny, łatwy do zastosowania system pozwalający zawęzić krąg poszukiwań i znaleźć miłość swojego życia”.
John Gray, autor Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus
9w8 ENFP
Nie dyskutuj z idiotą, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i wygra przewagą doświadczenia.
Ps. ( Jestem na dłuuuugim urlopie - nie odpisuję na PW, sorry )

Awatar użytkownika
kamilri
Posty: 588
Rejestracja: poniedziałek, 23 października 2006, 09:06
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#11 Post autor: kamilri » niedziela, 16 września 2007, 14:29

sarnandynka pisze:Opisy niektórych typów znacznie się różnią od tych z socjoniki, wynik bardzo mnie zaskoczył, ponieważ wyszło na to, że jestem bardziej introwertyczna niż ekstrawertyczna, i że jestem zatwardziałą racjonalistką i znacznie bardziej uczuciowa niż myśląca. :shock: (w socjonice zwykle miałam nieco więcej p niż j i E niż I a F i T były na podobnym poziomie).
W wypadku typów introwertycznych "j" z socjoniki odpowiada "p" z MBTI... I odwrotnie... A i czasami kwestia I/E może być zamieniona (wtedy p/j powinno się nie zmienić)... Po za tym socjonika to nie procenty tylko funkcje, więc słowa takie jak "więcej" przy porównaniu nie specjalnie pasują...
5 sx/sp, LII

Awatar użytkownika
sarnandynka
Posty: 241
Rejestracja: niedziela, 1 lipca 2007, 00:16

#12 Post autor: sarnandynka » środa, 19 września 2007, 18:50

Nie rozumiem do końca co masz na myśli. Zauważyłam, że zarówno w MBTI jak i w socjonice występuje podział na funkcje, tylko, że jest troszkę inny, np:

W MBTI: INFj Ni Fe Ti Se a w Socjonice: INFj: Fi Ne Se Ti

Używam określeń "mniej" i "więcej" z dwóch powodów:

1) W testach często pojawiają się wyniki w procentach
2) Funkcje nie do końca mnie przekonują i nie potrafię ich określić: np wiem, że mam bardzo silne N, ale czy jest to Ni czy Ne- nie mam pojęcia. Kwadry też nie jest prosto wskazać, choć wydaje mi się, że delta już chyba najbardziej pasuje.

Awatar użytkownika
kamilri
Posty: 588
Rejestracja: poniedziałek, 23 października 2006, 09:06
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#13 Post autor: kamilri » piątek, 21 września 2007, 15:40

sarnandynka pisze:Nie rozumiem do końca co masz na myśli. Zauważyłam, że zarówno w MBTI jak i w socjonice występuje podział na funkcje, tylko, że jest troszkę inny
Nie, w Socjonice i MBTI występuje podział na literki, tylko że jest porządnie inny... Funkcje są mniej więcej takie same (w porównaniu z literkami)...
sarnandynka pisze:W MBTI: INFj Ni Fe Ti Se a w Socjonice: INFj: Fi Ne Se Ti
Biorąc pod uwagę że to funkcje się pokrywają, to INFj z MBTI to zupełnie inny typ niż INFj z Socjoniki... INFj z MBTI odpowiadają najczęściej INFp lub troche rzadziej ENFj w socjonice... Za to możliwe że zauważyłaś że typy E mają tak samo określone funkcje, więc nieścisłości są o wiele mniejsze...
sarnandynka pisze:1) W testach często pojawiają się wyniki w procentach
Procenty występują w testach MBTI... W testach socjoniki ich nie ma (lub ewentualnie nie powinno być)... Muszę rozwijać?
sarnandynka pisze:2) Funkcje nie do końca mnie przekonują i nie potrafię ich określić: np wiem, że mam bardzo silne N, ale czy jest to Ni czy Ne- nie mam pojęcia. Kwadry też nie jest prosto wskazać, choć wydaje mi się, że delta już chyba najbardziej pasuje.
Nie przekonuje cię Socjonika? Smutne... Bo socjonika to funkcje... Uściślając odpowiedź na pierwszy cytat: Przykładowy ENTP w MBTI to typ ekstrawertyczny, intuicyjny, myślący, postrzegający... W socjonice ENTP to typ który ma jako funkcję podstawową Ne, a kreatywną Ti... Co do rozróżnienia funkcji to kwestia znajomości samego siebie i socjoniki (choć np. socjoniczny INFj subtyp F może mieć Ne i Ni w miarę równe)...
5 sx/sp, LII

Awatar użytkownika
sarnandynka
Posty: 241
Rejestracja: niedziela, 1 lipca 2007, 00:16

#14 Post autor: sarnandynka » niedziela, 23 września 2007, 09:54

Przykro mi że Cię zawiodę Kamilri, ale dość dobrze siebie znam. Podchodzę krytycznie do różnych koncepcjach osobowości, do socjoniki też. Długo myślę nad tym jakim typem mogłabym być w tym systemie. Funkcje, które najbardziej do mnie pasują to: Ne i Ni, Fi, Ti i Si.

A typu o takiej budowie psychiki nie ma.

Ciekawa dyskusja, ale schodzicie z tematu jakim jest zawartość książek o MBTI - proponuję przenieść dyskusję.
Moderator ZS

ktośtam
VIP
VIP
Posty: 973
Rejestracja: poniedziałek, 25 grudnia 2006, 19:25

#15 Post autor: ktośtam » niedziela, 23 września 2007, 11:40

Nie przekonuje cię Socjonika? Smutne...
Mnie też nie przekonuje. :P

ODPOWIEDZ