Horney Coolidge Tridimensional Inventory - Hornevian Groups

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

Horney Coolidge Tridimensional Inventory - Hornevian Groups

#1 Post autor: Kapar » piątek, 27 grudnia 2013, 12:45

Test dotyczy tematu założonego przez boogiego - Hornevian Groups - jak zdobywamy to, czego chcemy

Poniższy test autorstwa Fredericka Coolidge'a pomoże sprawdzić jaki masz styl wg teorii Karen Horney (asertywny, zgodny czy wycofany)

TEST
hasło: boogi
Test jest całkowicie anonimowy i strona hostująca test nie pobiera żadnych danych użytkownika (łącznie z IP)

Test stworzyłem sam na bazie dostępnych informacji w internecie z poręcznika do oryginalnego testu. Test jest i po angielsku i po polsku, z tym że polska część jest moim wolnym tłumaczeniem tam gdzie widziałem to jako stosowne). Test powinien zająć od 10-15 minut.

Inspiracją do spędzenia czasu na przeniesienie testu był przeczytany przeze mnie artykuł o związkach między Enneagramem i teorią Karen Horney, który spróbował zweryfikować związki między typami Enneagramu a stylami wg Horney (1 to np typ asertywny, itp). Celem testu jest sprawdzenie i porównanie wyników tamtego artykułu oraz przetestowanie stylów użytkowników forum Enneagram.pl

Test zadaje podstawowe pytania demograficzne i także nt Enneagramu jak typ, kwestionariusz do zbadanie przynależności grupy jest w ostatniej fazie i składa się z około 56 pytań. Zestaw pytań stara się odzwierciedlić badanie z wcześniej wspomnianego artykułu.

Omówienie artykułu będącego moją inspiracją jest w drodze. Wyniki waszych testów będą do mnie przychodziły raz na tydzień i wtedy będę mógł je udostępnić (taka cena korzystania z darmowego serwisu do tworzenia testów). Do otrzymania swoich wyników piszcie do mnie na PW.

*Test ma charakter badawczy a nie komercyjny
This form is protected by USA Copyright. It may be duplicated for research purposes only.
Any commercial use of this form is considered a violation of Federal copyright laws.
 USA Copyright 2002 by Frederick L. Coolidge, PhD
All rights reserved


Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Horney Coolidge Tridimensional Inventory - Hornevian Gro

#2 Post autor: Cotta » piątek, 27 grudnia 2013, 15:10

Test zrobiłam, ale nie wiem, co wyszło.
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Awatar użytkownika
999Przemek
Posty: 227
Rejestracja: sobota, 3 sierpnia 2013, 23:44
Enneatyp: Entuzjasta
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Horney Coolidge Tridimensional Inventory - Hornevian Gro

#3 Post autor: 999Przemek » piątek, 27 grudnia 2013, 15:14

To trzeba prosić o wyniki, czy otrzyma się takie same coś mailem?
Enneagram: 7w8
Socionika i MBTI: ENTp-ILE
Instynkt: sx

Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

Re: Horney Coolidge Tridimensional Inventory - Hornevian Gro

#4 Post autor: Kapar » piątek, 27 grudnia 2013, 15:16

Każdy otrzyma wynik indywidualnie i emailem (jeśli podany) albo przez nickname na PW na forum
Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

Awatar użytkownika
999Przemek
Posty: 227
Rejestracja: sobota, 3 sierpnia 2013, 23:44
Enneatyp: Entuzjasta
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Horney Coolidge Tridimensional Inventory - Hornevian Gro

#5 Post autor: 999Przemek » piątek, 27 grudnia 2013, 15:24

A wyniki przychodzą na maila automatycznie? Bo nie dostałem jak narazie :P
Enneagram: 7w8
Socionika i MBTI: ENTp-ILE
Instynkt: sx

Awatar użytkownika
Irranea
Moderator
Moderator
Posty: 1179
Rejestracja: poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 23:50
Lokalizacja: w barku

Re: Horney Coolidge Tridimensional Inventory - Hornevian Gro

#6 Post autor: Irranea » piątek, 27 grudnia 2013, 16:03

Też test zrobiłam. Teraz pozostaje poczekać na wynik.

Awatar użytkownika
Zielona
Posty: 600
Rejestracja: środa, 6 lutego 2013, 01:31
Enneatyp: Mediator

Re: Horney Coolidge Tridimensional Inventory - Hornevian Gro

#7 Post autor: Zielona » piątek, 27 grudnia 2013, 16:17

Dołączam do czekających.
"Nic się nie zmienia od na dupie siedzenia." Ranczo

Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

Re: Horney Coolidge Tridimensional Inventory - Hornevian Gro

#8 Post autor: Kapar » piątek, 27 grudnia 2013, 17:45

Dzięki, póki co mam 7 odpowiedzi, każdy otrzyma wyniki kiedy je wyeksportuje i zaprogramuje Excel do podsumowania wyników. Daje sobie 24 godziny na przetworzenie wyników.
Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

Awatar użytkownika
Grin_land
Posty: 2459
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2009, 15:51
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: tryb koczowniczy

Re: Horney Coolidge Tridimensional Inventory - Hornevian Gro

#9 Post autor: Grin_land » sobota, 28 grudnia 2013, 00:01

czy w tłumaczeniu pyt. nr 6 nie ma błędu? tzn czy chodzi o wersję anglojęzyczną czy polskojęzyczną?
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
"infantyle najbardziej ojczą" R25
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
Najmądrzejszy Post na Forum-dla 9
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
"istnieje strasznie dużo nieaktywnej delikatności, która nie jest niczym innym jak lenistwem, niechęcią do wszelkich kłopotów, zamieszania czy wysiłku"

Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

Re: Horney Coolidge Tridimensional Inventory - Hornevian Gro

#10 Post autor: Kapar » sobota, 28 grudnia 2013, 03:53

Tak był błąd (naprawiony) w tym pytaniu ale nie sądzę, żeby jedno pytanie bardzo zmieniało końcowy wynik. Tylko jednej osobie mógłby się zmienić wynik jeśliby poprawić odpowiedzi na to pytanie (a ta osoba wie tak czy inaczej jaki ma styl).

Wszystkie wyniki wysłane, dla porównania zamieszczam tabele z wynikami z oryginalnego badania dokonanego przez autora testu
Wykresy
Spoiler:
Jedyne co jest warte uwagi, to że ogół populacji wykazuje ogólną ugodowość kosztem agresywności czy wycofania, oraz że są znaczące różnice w agresywności między mężczyznami a kobietami, przy pozostałych stylach nie ma znaczących różnic między płciami.

Zachęcam wszystkich do testu nawet jeśli znają swój styl wg Karen Horney, bo potrzebne mi są kliknięcia, żeby móc sformułować dane w odpowiedzi na podobne badanie!
Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Horney Coolidge Tridimensional Inventory - Hornevian Gro

#11 Post autor: Cotta » sobota, 28 grudnia 2013, 13:50

Nie jestem pewna, czy "ugodowy" to dobre określenie. Może sugerować niechęć do kłótni, skłonność do kompromisów, a z opisów tych grup wynika, że chodzi o zgodność z nakazami superego, czyli wpojonych kiedyśtam norm moralnych. Posługując się językiem analizy transakcyjnej - postępowanie zgodne z nakazami Rodzica. Nie wiem, jak dobrze przetłumaczyć angielskie "compliant" - zgodny (z zasadami)? dostosowany? uległy? adaptujący? Albo mniej dosłownie - "zasadniczy". Ale ten "ugodowy" może być mylący.

Żeby nie było, że się czepiam na zasadzie "sztuka dla sztuki" - piszę to, bo się domyślam, że jak będziesz miał więcej wyników, to pewnie będziesz je chciał jakoś opisać i wykorzystać. Jak w ingliszu, to nie ma problemu, będzie sobie "compliant" i tyle. Ale jak po polsku, to wg mnie warto pomyśleć nad trafniejszym tłumaczeniem.
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Awatar użytkownika
Zielona
Posty: 600
Rejestracja: środa, 6 lutego 2013, 01:31
Enneatyp: Mediator

Re: Horney Coolidge Tridimensional Inventory - Hornevian Gro

#12 Post autor: Zielona » sobota, 28 grudnia 2013, 22:10

Dzięki za wyniki.
Mój styl odbieram jako zgodny z tym co wiem o sobie. I wcześniej i obecnie, po pracy nad sobą. Podejrzewam, że kiedyś różnice w punktacji między stylami byłyby większe.

Nie dziwi Was taka swobodna wymiana nazwa stylu z agresywny na asertywny? Dla mnie to nie są synonimy.
Wiem, że pewne typy są bardziej asertywne, ale dla mnie to raczej kwestia poziomu zdrowia. Poziomy niezdrowe/chore są agresywne, poziomy zdrowe są asertywne.
"Nic się nie zmienia od na dupie siedzenia." Ranczo

Awatar użytkownika
bodzios
Posty: 695
Rejestracja: poniedziałek, 18 stycznia 2010, 23:06
Enneatyp: Obserwator

Re: Horney Coolidge Tridimensional Inventory - Hornevian Gro

#13 Post autor: bodzios » sobota, 28 grudnia 2013, 23:20

Również zrobiłem, nie wiem tylko, czy się zapisało.
No UPS - no party. :(

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Horney Coolidge Tridimensional Inventory - Hornevian Gro

#14 Post autor: Cotta » niedziela, 29 grudnia 2013, 03:12

Zielona pisze: Nie dziwi Was taka swobodna wymiana nazwa stylu z agresywny na asertywny? Dla mnie to nie są synonimy.
Dla mnie to też nie są synonimy. Ale autorzy opracowań różnie te grupy określają, więc jest trochę problem, które nazwy przyjąć. Nie wiem, jak jest u samej Karen Horney, ale u Riso i Hudsona jest: assertive, dutiful i withdrawn. Częściej na różnych stronach zamiast dutiful pojawia się compilant. A czasem zamiast assertive pojawia się aggressive. Czyli ogólnie jest pojęciowy burdel.

Jakkolwiek, same grupy Horney'ki, z tego, co mi wiadomo, nawiązują do trzech możliwych reakcji na stresory: przystosować/zaadoptować się, walczyć, zwiewać (toward, against, away).

Akurat w kontekście omawianych w tym temacie grup - na tyle, na ile zrozumiałam - chodzi nie tyle o stresory, co o stosunek do zaprogramowanych w człowieku zasad (superego/Rodzic). Można je zinternalizować/wchłonąć/przyjąć (1, 2, 6 - "tak zrobię, bo tak mi mamusia mówiła, że tak właśnie trzeba"), można ofukać i wstawić własne zasady (3, 7, 8 - "nieważne, co mówiła mamusia, JA chcę to mieć, więc sobie wezmę"), można izolować ten obszar/unikać/wypierać (4, 5, 9 - "yyy, tego... a czy mogę się po prostu nie ustosunkować i zająć swoim światem?"). Czyli chodzi o konflikt wewnętrzny "co chcę vs. co mi zaprogramowano".

Jest jeszcze inny podział, również nawiązujący do postawy przystosować się, walczyć, zwiewać - typy agresywne (1, 3, 8), zależne (2, 6, 7) i wycofane (4, 5, 9). On już raczej nie nawiązuje do konfliktu wewnętrznego, ale bardziej do konfliktu z zewnętrzną rzeczywistością. Ale szczerze mówiąc ten podział mało mnie przekonuje i tak do końca nie wiem, jakie jest metodologiczne uzasadnienie akurat takiego przypisania typów.

W każdym razie, trochę więcej na ten temat np. tu:
http://www.enneagramspectrum.com/184/ka ... am-styles/

A tu urocza tabelka (urocza, bo duża i skomplikowana):
http://www.wischik.com/damon/Texts/enneagram.html

A tu jeszcze inne ujęcie:
http://www.9types.com/writeup/Theory20.htm
Inne, bo wyróżnia motywację krótko- i długookresową (i jeszcze inaczej przypisuje typy).

------------

A ogólnie to chodzi mi o to, że tych podziałów jest bzylion, z nazwami, które się często pokrywają i stosowanie wymiennie agresywny z asertywny to i tak jeszcze mały Pikuś... Niemniej też uważam, że stosowanie tego wymiennie jest nadużyciem. Asertywność jest z definicji stanem zdrowym i nie towarzyszą jej konflikty wewnętrzne, a i zewnętrzne ulegają minimalizacji. Wg mnie używanie tego określenia dla którejkolwiek z grup jest nieuzasadnione. Skoro już te podziały nawiązują to prac Horney'ki... ona badała stany niezdrowe, neurozy, konflikty wewnętrzne, wywodząc różne ścieżki ich rozwoju z tych trzech podstawowych reakcji na stresory (toward, against, away). Więc gdzie tu miejsce na asertywność jako podłoże wyróżnienia którejkolwiek z grup? Nie wiem, może to wynik politycznej poprawności, że niektórzy autorzy unikają terminu "agresywny" i wstawiają zamiast tego "asertywny", ale wg mnie to wypacza sens, bo sugeruje, że typy z tej grupy są zdrowe, podczas gdy pozostałe nie są. A przecież nie o to chodzi.
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

Re: Horney Coolidge Tridimensional Inventory - Hornevian Gro

#15 Post autor: Kapar » niedziela, 29 grudnia 2013, 06:45

bodzios pisze:Również zrobiłem, nie wiem tylko, czy się zapisało.
Nie zapisała się część z testem, zapisane jest tylko info wypełnione na dwóch pierwszych stronach. Teoretycznie powinieneś móc wrócić na stronę testu i zrobić to albo tam gdzie skończyłeś albo od nowa.
Widzę, że ktoś przed tobą wypełnił test ale nie skończył lub nie zachował odpowiedzi bez nicka czy emaila, więc nie wiem kto to (male, 16 years old). Jeśli ta osoba to czyta musi zrobić test jeszcze raz by mieć wyniki.
Zielona pisze:Nie dziwi Was taka swobodna wymiana nazwa stylu z agresywny na asertywny? Dla mnie to nie są synonimy.
W oryginalnym artykule, który porównuje Enneagram z typologią Karen Horney, było dość sporo o tym jak autorzy używają różnych nazewnictw. Ugodowy, Agresywny i Wycofany są najbliższe nazewnictwu użytego przez autora testu Coolidge'a, Compliant, Aggressive, Detached.
Ja w tym temacie użyłem nazw z tematu boogiego, swoich własnych i wyczytanych gdzieś indziej. Dla mnie osobiście to są tylko różne nazwy dla jednego i tego samego systemu z podziałem na trzy. Chyba w oryginalnym temacie Hornevian Groups jest wzmianka o stylach z różnymi nazwami.

Jakieś propozycje dla ustalenia polskich nazw, którymi będziemy się odtąd posługiwać?
Mi pasują następujące nazwy dla stylów:

Uległy
Agresywny
Wycofany
Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

Zablokowany