Zastanawiające was sprawy

Dyskusje na temat typu 5
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Molik
Posty: 239
Rejestracja: poniedziałek, 5 stycznia 2015, 18:15
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Rozproszona

Re: Zastanawiające was sprawy

#151 Post autor: Molik » piątek, 20 marca 2015, 20:18

Dlaczego w większości polskich szkół nie uczą transkrypcji fonetycznej na zajęciach z języków obcych? Tak bardzo przydatnej rzeczy?


Każda prawda jest prawdziwa tylko do pewnego stopnia. Jeżeli przekracza granice, pojawia się kontrapunkt i przestaje być prawdą.

Kierkegaard

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Zastanawiające was sprawy

#152 Post autor: Snufkin » środa, 1 kwietnia 2015, 07:36

Zastanawia mnie jak to możliwe, że po kilku latach same z siebie odblokowały mi się powiadomienia na fejsbuku od zlajkowanych profili i czy to też samoistnie nie zniknie.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Eol
Posty: 581
Rejestracja: środa, 28 listopada 2007, 19:14
Enneatyp: Obserwator

Re: Zastanawiające was sprawy

#153 Post autor: Eol » wtorek, 21 kwietnia 2015, 20:25

Dziś odbyłem ciekawą rozmowę ze znajomymi o systemie nauczania. Rozmowa była o tym czy lepiej uczyć dzieci ogólnie dając im pole manewru do późniejszego wybrania swojej drogi, czy nauczanie ogólne powinno odbywać się do maksymalnie 6'tej klasy podstawówki i później niejako przymusić do dokonania wyboru ścieżki nauczania aby jak najszybciej rozpocząć szkolenie konkretnego zawodu lub konkretnej specjalizacji.
Jak wy to widzicie? Dla mnie ten drugi pomysł jest strasznie odstręczający. Co prawda widzę plusy i minusy w obydwóch sposobach ale pierwszy sposób, niejako naturalnie, bardziej do mnie przemawia.
5w4 so/sx INTj - LII
... tysiąc dni nie dowiedzie, że mamy rację, za to jeden dzień może dowieść, że się mylimy.

Awatar użytkownika
Irranea
Moderator
Moderator
Posty: 1179
Rejestracja: poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 23:50
Lokalizacja: w barku

Re: Zastanawiające was sprawy

#154 Post autor: Irranea » wtorek, 21 kwietnia 2015, 20:47

Eol pisze:nauczanie ogólne powinno odbywać się do maksymalnie 6'tej klasy podstawówki i później niejako przymusić do dokonania wyboru ścieżki nauczania aby jak najszybciej rozpocząć szkolenie konkretnego zawodu lub konkretnej specjalizacji.
Już widzę tę masową produkcję invów, niezadowolonych z życia, męczących się ze sobą w swoim zawodzie.

Awatar użytkownika
AnetaK
Posty: 406
Rejestracja: niedziela, 2 lutego 2014, 17:06
Lokalizacja: z boga

Re: Zastanawiające was sprawy

#155 Post autor: AnetaK » wtorek, 21 kwietnia 2015, 20:53

Zdaje się, że taki system jest w Niemczech, że ludzie kształcą się w wąskich specjalizacjach i największym minusem jest to, że trudno jest potem się przekwalifikować. A z plusów, to to, że nie ma wszechwiedzących dyletantów pokroju Snufa.
"Kobiety warto kochać i je uwodzić. Z mężczyznami warto dyskutować i ich gwałcić" - Perwik

Awatar użytkownika
Zielona
Posty: 600
Rejestracja: środa, 6 lutego 2013, 01:31
Enneatyp: Mediator

Re: Zastanawiające was sprawy

#156 Post autor: Zielona » wtorek, 21 kwietnia 2015, 21:36

Eol pisze: lepiej uczyć dzieci ogólnie dając im pole manewru do późniejszego wybrania swojej drogi,
Lepiej dać jak najwięcej czasu na ogólne. Dzieci/młodzież mają w sobie ciekawość świata i wiele rzeczy ich interesuje. Nawet tu, na którymś z wątków wiele osób pisało, że nie może się zdecydować w jakim kierunku pójść. Wczesna specjalizacja jeszcze przyśpieszy zwężanie się szerokich horyzontów do punktu widzenia ;) Kończy się tym, co już dziś jest dobrze widoczne, że ludzie nie widzą związków między różnymi rzeczami lub dziedzinami. Na przykład między Roundup-em a majowymi wyborami na prezydenta :P
Mnie osobiście bardzo podoba się myślenie Kena Robinsona. Polecam ten film i inne jego wykłady.
Zmiana paradygmatu edukacji
https://www.youtube.com/watch?v=oVEkNVmPBcg
"Nic się nie zmienia od na dupie siedzenia." Ranczo

Awatar użytkownika
Kimondo
Posty: 1599
Rejestracja: niedziela, 25 marca 2007, 17:21
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: Spaghettiland
Kontakt:

Re: Zastanawiające was sprawy

#157 Post autor: Kimondo » wtorek, 21 kwietnia 2015, 21:47

To ja zapodam dobry artykuł ale długi. http://www.fijor.com/jak-szkola-oglupia ... d-200-lat/
Ani sukces, ani porażka nie są czymś, czego można doświadczyć z dnia na dzień. Porażkę powodują drobne decyzje, które
podejmujemy w ciągu długiego czasu: nie kończymy spraw, nie przystępujemy do działania, zbyt łatwo się poddajemy...
9w5 i INTJ

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Zastanawiające was sprawy

#158 Post autor: Snufkin » wtorek, 21 kwietnia 2015, 21:50

Kimondo pisze:To ja zapodam dobry artykuł ale długi. http://www.fijor.com/jak-szkola-oglupia ... d-200-lat/
Kradziej.
Eol pisze: Rozmowa była o tym czy lepiej uczyć dzieci ogólnie dając im pole manewru do późniejszego wybrania swojej drogi, czy nauczanie ogólne powinno odbywać się do maksymalnie 6'tej klasy podstawówki i później niejako przymusić do dokonania wyboru ścieżki nauczania aby jak najszybciej rozpocząć szkolenie konkretnego zawodu lub konkretnej specjalizacji.
Obie drogi są dobre. Kto powiedział, że ma być jeden schemat nauczania.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Zastanawiające was sprawy

#159 Post autor: Cotta » wtorek, 21 kwietnia 2015, 22:01

Nie jestem fanką szybkiej specjalizacji, bo - jak wyżej - trudno się potem przekwalifikować, jeżeli się okaże, że się spudłowało z wyborem. Może niektóre 11-12-latki wiedzą, co chcą robić w życiu, ale jednak większość raczej nie jest tego świadoma, a jednocześnie jest podatna na to, co sugeruje (a czasem wręcz wymusza) rodzina.
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Awatar użytkownika
Kimondo
Posty: 1599
Rejestracja: niedziela, 25 marca 2007, 17:21
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: Spaghettiland
Kontakt:

Re: Zastanawiające was sprawy

#160 Post autor: Kimondo » wtorek, 21 kwietnia 2015, 22:29

generalnie skupić się bardziej powinno na umiejętnościach miękkich niż tych twardych. Miękkie są całe życie potrzebne. Z twardych trza się czasem przekwalifikowywać na inne.
Ani sukces, ani porażka nie są czymś, czego można doświadczyć z dnia na dzień. Porażkę powodują drobne decyzje, które
podejmujemy w ciągu długiego czasu: nie kończymy spraw, nie przystępujemy do działania, zbyt łatwo się poddajemy...
9w5 i INTJ

Awatar użytkownika
Eol
Posty: 581
Rejestracja: środa, 28 listopada 2007, 19:14
Enneatyp: Obserwator

Re: Zastanawiające was sprawy

#161 Post autor: Eol » wtorek, 21 kwietnia 2015, 23:21

Snufkin pisze:Obie drogi są dobre. Kto powiedział, że ma być jeden schemat nauczania.
No właśnie w tym jest problem, że wybierany jest najczęściej jeden i kropka. W drugim przypadku, jak już dokonasz wyboru, aby zmienić kierunek musiałbyś niejako wracać do punktu wyboru i całą naukę rozpoczynać od tego miejsca. Całą, bo każdy kierunek ma wprowadzone własne wybrane tematy, aby wyspecjalizować danego człowieka w wybranej przez niego drodze.
Jednym z argumentów, jaki usłyszałem za tym modelem, było - "... teraz ceni się specjalistów, a nie wszystko wiedzących pobieżnie. Co mi po tym, że znam się na polityce, że jestem dobry z gramatyki czy matematyki, skoro to w mojej pracy nie jest mi potrzebne. Co najwyżej mam lepsze samopoczucie, że wiem. Wolę mieć do czynienia z osobą, która co prawda nie wie gdzie leży Grenlandia ale zna się wybitnie na swoim fachu...".
5w4 so/sx INTj - LII
... tysiąc dni nie dowiedzie, że mamy rację, za to jeden dzień może dowieść, że się mylimy.

Awatar użytkownika
Ael
Posty: 941
Rejestracja: sobota, 10 kwietnia 2010, 00:22
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Kraina Czarów
Kontakt:

Re: Zastanawiające was sprawy

#162 Post autor: Ael » środa, 22 kwietnia 2015, 04:07

Ta mania specjalizacji zabija wszystkie idealy czlowieczenstwa...

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Zastanawiające was sprawy

#163 Post autor: Snufkin » środa, 22 kwietnia 2015, 08:59

Specjalizacja jest do dobra dla odpowiednich ludzi. Jak się człowiek do np. 12 roku życia niczym ale to niczym nie interesuje ale np. lubi majsterkować to stratą czasu jest mu wtłaczać te wszystkie lektury do głowy jak można po prostu nauczyć zawodu. W wieku 15 zacznie pracować (jak to dawniej bywało) i będzie zadowolony.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Eol
Posty: 581
Rejestracja: środa, 28 listopada 2007, 19:14
Enneatyp: Obserwator

Re: Zastanawiające was sprawy

#164 Post autor: Eol » środa, 22 kwietnia 2015, 21:49

A kto miałby oceniać do czego dany człowiek się nadaje? To duże pole do własnych interpretacji i nadinterpretacji oraz do manipulacji.
5w4 so/sx INTj - LII
... tysiąc dni nie dowiedzie, że mamy rację, za to jeden dzień może dowieść, że się mylimy.

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Zastanawiające was sprawy

#165 Post autor: Snufkin » środa, 22 kwietnia 2015, 22:16

Eol pisze:A kto miałby oceniać do czego dany człowiek się nadaje? To duże pole do własnych interpretacji i nadinterpretacji oraz do manipulacji.
Dzieciak i rodzice. Lepsze to niż przymusowe wrzucanie wszystkich do jednego wora.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

ODPOWIEDZ