Szóstka – fobiczna, antyfobiczna, kontrfobiczna

Dyskusje na temat typu 6
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
shikiora
Posty: 21
Rejestracja: poniedziałek, 27 sierpnia 2018, 14:48
Enneatyp: Lojalista

Szóstka – fobiczna, antyfobiczna, kontrfobiczna

#1 Post autor: shikiora » piątek, 9 listopada 2018, 18:06

Jeżeli gdzieś przewinął się podobny temat, to poproszę linka i usunę post.

Z racji tego, że nadal nie wiem jakim jestem typem, istnieje prawdopodobieństwo, że mogę być Szóstką. Kilka razy, przegrzebując tematy i forum, natrafiłam na określenia 6: fobiczna, kontrfobiczna i antyfobiczna. Nigdzie jednak nie jestem w stanie znaleźć dobrego wytłumaczenia powyższych terminów, a jedynie z grubsza wiem, na czym polega zachowanie fobicznej Szóstki.

Czy ktoś z obecnych tutaj Lojalistów mógłby rozwinąć dla mnie te terminy, podać przykłady?


6w5 sp/sx
Nie mówię do ludzi, którzy mnie nie słuchają – inaczej – nie marnuję swojego czasu.

Awatar użytkownika
Irranea
Moderator
Moderator
Posty: 1179
Rejestracja: poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 23:50
Lokalizacja: w barku

Re: Szóstka – fobiczna, antyfobiczna, kontrfobiczna

#2 Post autor: Irranea » sobota, 10 listopada 2018, 10:19

shikiora pisze:
piątek, 9 listopada 2018, 18:06
Czy ktoś z obecnych tutaj Lojalistów mógłby rozwinąć dla mnie te terminy, podać przykłady?
Nie jestem 6, ale mogę Ci to w skrócie opisać.
Antyfobiczna i kontrfobiczna Szóstka, to to samo.

Szóstki znajdują się w centrum triady, czyli są najbardziej odłączone od swojego głównego ośrodka. Ten typ to lękowiec, który zawczasu wypatruje niebezpieczeństwa. Świat wydaje im się przerażający i niebezpieczny, dlatego też poszukują kogoś, kto przyjąłby ich pod swoje skrzydła. Nie koniecznie chodzi o ludzi, mogą to być też organizacje itp. Nie jest to świadomy mechanizm.
Szóstka kontrfobiczna ma swoje lęki jeszcze głębiej ukryte, stara się nie dopuszczać ich do siebie poprzez np. pokazywanie siły i podważanie autorytetów. Stąd często może uważać się za 8, jednak różnica jest taka, że 8 nie musi inscenizować pokazu siły, przychodzi im to naturalnie, dodatkowo napędza ich gniew, a nie lęk. Jak 8 zaatakuje, to dlatego, że się wkurzyło, a nie dlatego, że mu się spociła dupa.
Kiedyś ktoś napisał, że kontrfobiczna 6 przypomina przestraszonego psa, który warczy i jest gotowy pogryźć. Coś w tym jest. Ten typ Szóstek woli strugać twardziela i gotowy jest burzyć relacje, tylko na wszelki wypadek, bo a nuż kiedyś komuś przyjdzie do głowy ich zdradzić i zranić, a muszą pokazać, że wcale się nie boją.
Szóstka fobiczna ma mniejszą chęć walki, bardziej potrzebuje swojego falochronu. Bardziej jest w stanie dostrzec swoje lęki, ale tylko dlatego, że mniej skłonna jest do konfrontacji.
Jeden typ, ale rożny podtyp i sposób na radzenie sobie z lękiem.

ODPOWIEDZ