Jak rozpoznać, a potem przekonać do czegoś Szóstkę?

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
SuperDurson
Moderator
Moderator
Posty: 2939
Rejestracja: sobota, 6 września 2008, 12:45
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Kraków

Jak rozpoznać, a potem przekonać do czegoś Szóstkę?

#1 Post autor: SuperDurson » niedziela, 20 grudnia 2009, 14:41

Typ sześć. Towarzysz.
 • Rozpoznać:
  • Szóstka ma skłonność do martwienia się i zwątpienia, dlatego też TESTUJE ludzi, idee i instytucje, aby znaleźć te, którym może ZAUFAĆ. Te, które zdobędą jej zaufanie, mogą liczyć na gorące poparcie, przynajmniej tak długo aż Szóstka stwierdzi, że trzeba je ponownie przetestować. Podejrzliwa i skłonna do MARTWIenia się na zapas. Szóstka dzieli ludzi na przyjaciół i resztę - wrogów. Posiadanie sojuszników i świadomość tego, że jest lubiana, to dla Szóstki bardzo ważne rzeczy, ponieważ jeśli cię lubią, to jesteś bezpieczny. Ma skłonność wyobrażać sobie zawsze najgorszy scenaiusz, co komplikuje jej SOJUSZe, związki z ludźmi i działania. Stały NIEPOKÓJ powoduje zaś nieprzewidywalne zachowania. Szóstka jest skłonna do nagłych zmian nastroju, potrafi być rozbawiona, waleczna, przyjazna, nadwrażliwa, wroga, introwertyczna, towarzyska, lękliwa i odważna, i to wszystko w bardzo krótkim czasie.. Choć zazwyczaj Szóstka bywa zazwyczaj albo lękliwa i szukająca przychylności, albo uwodzicielska i skłonna do zabawy, albo też wojownicza i paranoiczna.Czując się bezpiecznie szóstka jest zdecydowana. Choć sympatyczna, skłonna do wytrwałości i sprawowania przywództwa, czując się wyjątkowo zagrożona, zmienia się w istotę dość niestałą, a często bardzo wojowniczą.

   6w7 - Znacznie bardziej skłonny do zabawy i bardziej hedonistyczny. Chce być lubiany, chce bawić siebie i innych. Podczas gdy 6w5 grawituje w kierunku pozycji lidera, 6w7 ma raczej talenty w kierunku występów publicznych, czy rozrywki.

   6w5 - Spostrzegawczy, ostrożny i "intensywny" typ. 6w5 ma nawyk obserwacji, potrzebę przychylności i wsparcia ze strony grupy, a także tendencję do identyfikowania się z autorytetami. Ta ostatnia tendencja wyraża się w ostrym autorytaryźmie, niezachwianym posłuszeństwie, lub zdecydowanym buncie - nierzadko zaś we wszystkich trzech tych rzeczach na raz..
  Jak przekonywać:
  • Ukaż niebezpieczeństwa i wady tego, co chcesz, by zrobili. Przedstaw unikanie _X_ jako coś, co przysporzy Szóstce dużo krytyki, wrogów, niebezpieczeństwa i niepewności. Potem _X_ przedstaw jako coś, co da rozmówcy pewność, jednocześnie sprawiając, że będą lubiani, a zatem i bezpieczni. Tak jak w przypadku Piątki przyznaj się do posiadania "tajnego planu". Zastosuj wiele różnych nastrojów i osobowości, odwzorowuj niepokoje Szóstki, potem zaś przejdź do intensywnego wyrównania. Głębokie wyrównanie (dopasowanie) pomaga stworzyć upragnione przez szóstki poczucie pewności.

   Typowe przekonania do odwzorowania:
   • Jeśli ludzie mnie lubią, będę bezpieczny.
    Trzeba wiedzieć, co może się nie udać.
    Niepowodzenia zdarzają się bardzo łatwo.
    Pokładanie zaufania w ideach, instytucjach, czy grupach ludzi jest zazwyczaj bezpieczniejsze niż ufanie jednostkom.
    Im dłużej coś istnieje, tym bardziej można mu ufać.
    Całkiem dobrze potrafię sprawiać, by mnie lubiano.
    Lepiej niż większość ludzi zdaję sobie sprawę z różnych ewentualnych niebezpieczeństw.
Fragment z książki "Gut Impact" - J.D. Fuentes..z czasem pojawią się też opisy dla innych typów.


..bo to czytasz ..bo Cię lubię ..bo myślisz samodzielnie!

sp/sx, 6w5 lvl 3-5
LIE Obrazek

ODPOWIEDZ