"Teraz mam cię, ty sukinsynie" - 8 i analiza transakcyjna

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

Re: "Teraz mam cię, ty sukinsynie" - 8 i analiza transakcyjna

#16 Post autor: Kapar » niedziela, 31 stycznia 2010, 09:20

Czytajac pewna ksiazke znalazlem ciekawe podejscie do kwestii gniewu.
Collins Bryn pisze:Złość obejmuje emocje, które występują w sytuacjach, gdy czujemy, że ktoś nas oczernił, wykorzystał, okłamał, zawiódł itp. Może ona przybrać formę łagodnej irytacji lub wybuchu wściekłości, ale może być także związana z zakłopotaniem, rozdrażnieniem, frustracją itp. Złość nie jest jednak tożsama z gniewem.
Jak to? Tak, to prawda. Gniew jest stanem umysłu, a nie emocją. Pozwól, że to wyjaśnię. Złość - emocja - jest ograniczona w czasie, skoncentrowana na danej sytuacji i reaktywna. Ktoś kradnie ci samochód. Przez chwilę jesteś naprawdę wściekły. Potem policja aresztuje złodzieja, odzyskujesz swój samochód i zaczynasz się uspokajać. W końcu złodziej trafia do więzienia, firma ubezpieczeniowa wypłaca ci odszkodowanie za naprawę i twoja złość mija bez śladu.
Gniew jest z kolei trwałym stanem umysłu, który wpływa na twoją aktywność we wszystkich sferach życia. To ognisty dywan, który pokrywa wszelkie inne emocje i sytuacje. Jest ogólny, długotrwały i nieokreślony. Gniew staje się okularami, przez które dana osoba ogląda świat. Wydaje się, że rodzi się on w dzieciństwie, kiedy doświadczamy niesprawiedliwości i nabieramy przekonania, że świat nigdy nie będzie w porządku.
Jednak gniew nie jest emocją. Jest nią złość. Pomieszanie tych dwóch pojęć wynika być może z rosnącej presji poprawności politycznej i społecznej. Ktoś, kto dyktuje, jak należy się zachowywać, zadecydował, że złość jest nieco zbyt agresywna i zaczął nas zachęcać, abyśmy zamiast niej odczuwali gniew. Cóż, być może brzmi to łagodniej, ale powoduje emocjonalny zamęt.
Zmienilo to lekko moje pojmowanie gniewu i zlosci, takze w zwiazku z tematem o grze w ktorej przedmiotem jest gniew. Powyzszy opis uzupelnia ten gniew, o ktory w grze chodzi. Czyli stan umyslu bedacy efektem nagromadzenia sie zlosci


Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

Awatar użytkownika
SuperDurson
Moderator
Moderator
Posty: 2939
Rejestracja: sobota, 6 września 2008, 12:45
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Kraków

Re: "Teraz mam cię, ty sukinsynie" - 8 i analiza transakcyjna

#17 Post autor: SuperDurson » niedziela, 31 stycznia 2010, 12:11

Z tego co wiem - gniew to długotrwała złość o dużym natężeniu.

To emocja, jak każda inna, tylko silna, mocno uogólniona i rozciągnięta w czasie.. a to, że jako silna emocja silno zaburza percepcję i dodatkowo jest rozciągnięta w czasie przez co może wyraźnie i na dłuższą chwilę zmieniać stan umysłu, wcale nie oznacza, że jest stanem umysłu.. Poprostu ta (silna i długotrwała) emocja wywołuje efekt silnej i długotrwałej zmiany stanu umysłu (i stanu ciała!) na stan powiązany z tą emocją..
..bo to czytasz ..bo Cię lubię ..bo myślisz samodzielnie!

sp/sx, 6w5 lvl 3-5
LIE Obrazek

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: "Teraz mam cię, ty sukinsynie" - 8 i analiza transakcyjna

#18 Post autor: boogi » poniedziałek, 1 lutego 2010, 00:30

Czy "relacja" między złością a gniewem nie jest czasem realizowana na podobnej zasadzie jak pomiędzy radością a szczęściem?
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

ODPOWIEDZ