Magazyn Enneagram.pl - nr 4 - styczeń 2014

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

Magazyn Enneagram.pl - nr 4 - styczeń 2014

#1 Post autor: Kapar » niedziela, 19 stycznia 2014, 14:03

Po bardzo długiej przerwie wracamy z nowym wydaniem magazynu! Praca zajęła długie miesiące z różnych powodów ale najważniejsze, że wszystko się udało dopiąć na ostatni guzik.
Numer 4 (do pobrania tutaj) zawiera trzy artykuły w tym jeden gościnny z bloga dawnej użytkowniczki forum.
  • Wsparcie: Czy podróż do wyższych PRO musi być samotna?

    Per Enneagram Ad Astra - ile boskości w Enneagramie?

    Uważność - jak bycie tu i teraz sprzyja Tobie i Twojemu szczęściu.
W pierwszym artykule Cotta podsumowała swoje tematy przekrojowe o tym jak wspierać dane typy. Ten artykuł polecam wszystkim, a zwłaszcza tym, którzy chcieliby dowiedzieć się jakie podejście w pomocy może pasować danemu typowi.
Zachęceni przeczytaniem artykułu możecie zadawać pytania albo dyskutować w tym wątku. Jeśli szukacie tematów będących inspiracją do artykułu, w każdym poddziale znajdziecie temat Jak wspierać...? Np na Ósemkach ten temat wygląda tak: Jak wspierać 8?

Drugi artykuł jest mojego autorstwa. Tam, przybliżam wam mariaż chrześcijaństwa z Enneagramem. Artykuł jest krótkim wstępem do książki „Discovering Jesus through Enneagram: 9 portraits of Jesus” autorstwa R. Nagosek. Nawet jeśli nie identyfikujecie się z chrześcijaństwem, warto pochylić się nad ideą zawartą w książce, gdyż prezentuje ona niekonwencjonalne podejście do Enneagramu i rozwoju poszczególnych typów.

Ostatni artykuł autorstwa Ismeny Rastogi dotyka tematu egzystencjalnego i psychologicznego. To co mi się najbardziej podoba w tym tekście, to zwrócenie uwagi na wielozadaniowość i rozpraszanie się w nowoczesnym świecie internetu i mobilnych technologii. Ismena prezentuje podejście bliskie filozofii buddyzmu i proponuje jak poprawić swoją uważność w życiu.

Zachęcam do dyskusji i polemiki z autorami. Podzielcie się wrażeniami, to może tylko pozytywnie wpłynąć na następne wydanie Magazynu Enneagram.pl



Awatar użytkownika
Ninque
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 15 lipca 2012, 22:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Magazyn Enneagram.pl - nr 4 - styczeń 2014

#2 Post autor: Ninque » niedziela, 19 stycznia 2014, 21:18

Czytając ostatni artykuł starałam sie podążyć za jego myślą i nie odskoczyc na YT, żeby włączyć piosenkę ale mi sie nie udało :lol:
I przez to ze nie mogłam sie na nim skupić pewnie nie zrozumiałam go tak naprawdę. Miałam wrażenie (w trakcie czytania), ze chce mnie odciągnąć od obowiązków (tzn takie ciesz sie chwilą, dzieci kwiaty, nie musisz pracować) jednakże teraz po analizie (tzn nie czytałam go drugi raz ale rozkładałam w głowie), już nie opierająć się na samym wrażeniu, wiem, iż nie o to chodziło ;) .

Jeśli chodzi o drugi, to chcę więcej. Nie traktuję tego tak do końca poważnie jeśli chodzi o religijną stronę ale jest ciekawe. chciałabym poczytać o innych typach więcej (ofc o 9 najbardziej 8-) ale nie tylko)

A pierwszego jeszcze nie czytałam ale zapowiada sie dobrze, i tak jakoś akurat w czas trafione :)
Jeżeli można było zrobić penicylinę ze spleśniałego chleba, z pewnością da się coś zrobić też z Ciebie.

Awatar użytkownika
Intan
Posty: 859
Rejestracja: piątek, 22 kwietnia 2011, 19:02
Enneatyp: Dawca
Kontakt:

Re: Magazyn Enneagram.pl - nr 4 - styczeń 2014

#3 Post autor: Intan » środa, 22 stycznia 2014, 17:06

Na razie wstrzymam się z oceną treści (aczkolwiek nie ukrywam, że artykuł nr 1 bardzo mi się podoba ^^), muszę jednak zwrócić Waszą uwagę na fakt, iż wkradło się trochę błędów, głównie interpunkcyjnych. Nie jest ich sporo, to fakt, ale i tak pozwolę sobie zadać pytanie: czy ktoś z redakcyjnej trójki zajmuje się ściśle korektą? (Mam nadzieję, że nie wkładam kija w mrowisko - nie jest moim celem zaczepianie kogokolwiek ani tym bardziej atakowanie. :D)
dwietrzecie
sx/so

EII-Fi | DCN{H}
Until we have seen someone's darkness, we don't really know who they are.
Until we have forgiven someone's darkness, we don't really know what love is.

Marianne Williamson

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Magazyn Enneagram.pl - nr 4 - styczeń 2014

#4 Post autor: Cotta » środa, 22 stycznia 2014, 21:49

Tak, robię korektę, ale zapewne nie wszystko wyłapuję.
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Awatar użytkownika
Intan
Posty: 859
Rejestracja: piątek, 22 kwietnia 2011, 19:02
Enneatyp: Dawca
Kontakt:

Re: Magazyn Enneagram.pl - nr 4 - styczeń 2014

#5 Post autor: Intan » czwartek, 23 stycznia 2014, 01:25

No dobrze. :) W każdym razie sama zajmuję się korektą już od dłuższego czasu, więc gdybyście chcieli, to możecie zgłosić się do mnie. :3
dwietrzecie
sx/so

EII-Fi | DCN{H}
Until we have seen someone's darkness, we don't really know who they are.
Until we have forgiven someone's darkness, we don't really know what love is.

Marianne Williamson

Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

Re: Magazyn Enneagram.pl - nr 4 - styczeń 2014

#6 Post autor: Kapar » sobota, 25 stycznia 2014, 12:43

Nigdy nie brakuje pracy przy Magazynie, więc dzięki za zaoferowanie się :) Teraz już nie masz wyjścia i będziesz musiała pomóc :!:

Ninque pisze:Jeśli chodzi o drugi, to chcę więcej. Nie traktuję tego tak do końca poważnie jeśli chodzi o religijną stronę ale jest ciekawe. chciałabym poczytać o innych typach więcej (ofc o 9 najbardziej 8-) ale nie tylko)
Mogę zrobić opracowanie dla 9 ale nie będę raczej robił tego dla wszystkich typów Enneagramu :)

Jest już ponad 100 pobrać także dzielcie sie uwagami odnośnie artykułów albo szaty graficznej, konstruktywna krytyka także mile widziana.
Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

Awatar użytkownika
In3orn
VIP
VIP
Posty: 601
Rejestracja: czwartek, 28 czerwca 2007, 21:07
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: Kraków

Re: Magazyn Enneagram.pl - nr 4 - styczeń 2014

#7 Post autor: In3orn » sobota, 25 stycznia 2014, 13:13

Dałoby się zorganizować jakąś wersję mobilną? Mógłbym sobie wrzucić do czytnika i poczytać w tramwaju, albo między zajęciami.
Don't give up! Never give up! Never back down!

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Magazyn Enneagram.pl - nr 4 - styczeń 2014

#8 Post autor: boogi » sobota, 25 stycznia 2014, 14:00

Można pomyśleć nad takimi formami przy kolejnych publikacjach. Niestety, formy mobilne i drukowalne różnią się międy sobą zasadniczo - nie tyle w samej realizacji technicznej (bo to jest proste), ile w założeniach. Dokumenty drukowalne (np. pdf) są złożone na sztywno by na każdej drukarce/monitorze/czytniku wyglądały tak samo (podany rozmiar kartki, niezmienny układ elementów i tekstu na stronach). Dokumenty mobilne (np. mobi, epub) są złożone tak, by na każdej drukarce/monitorze/czytniku wyglądały inaczej (tj. dopasowały się do danego urządzenia). Jak widać są to dwa przeciwstawne założenia. Z tego wynika też następująca rzecz: otóż przy złożeniu sztywnego dokumentu jakim jest pdf, jego twórca tworzy treść ale też i w pełni wpływa na formę (zauważcie, jak w naszych magazynach są rozmieszczone obrazki, tło, inne elementy). W przypadku dokumentu mobilnego, wpływ na formę jest pośredni - nie wiadomo, jak czytnik rozłoży załączone grafiki.
Czyli może być tak, że pdf'y pewnie zostaną bez zmian, a co najwyżej wypuścimy "mniejszego i gorszego brata" kolejnego magazynu w postaci jakiegoś dokumentu mobilnego ;)
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
Intan
Posty: 859
Rejestracja: piątek, 22 kwietnia 2011, 19:02
Enneatyp: Dawca
Kontakt:

Re: Magazyn Enneagram.pl - nr 4 - styczeń 2014

#9 Post autor: Intan » sobota, 25 stycznia 2014, 14:11

Nie ma sprawy, zrobię to z przyjemnością. :mrgreen:
dwietrzecie
sx/so

EII-Fi | DCN{H}
Until we have seen someone's darkness, we don't really know who they are.
Until we have forgiven someone's darkness, we don't really know what love is.

Marianne Williamson

Awatar użytkownika
In3orn
VIP
VIP
Posty: 601
Rejestracja: czwartek, 28 czerwca 2007, 21:07
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: Kraków

Re: Magazyn Enneagram.pl - nr 4 - styczeń 2014

#10 Post autor: In3orn » sobota, 25 stycznia 2014, 15:50

Boogi, zależy mi bardziej na treści. Nie obraziłbym się, gdybyście przesłali np. pdfa z kartkami mniejszego formatu, albo odt, którego bym sobie szybko przerobił.
Don't give up! Never give up! Never back down!

Awatar użytkownika
Venus w Raku
VIP
VIP
Posty: 1058
Rejestracja: środa, 23 września 2009, 10:08
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: Magazyn Enneagram.pl - nr 4 - styczeń 2014

#11 Post autor: Venus w Raku » niedziela, 26 stycznia 2014, 00:46

Zaintrygował mnie najbardziej artykuł Cotty. Lubię liczby i konkrety przedstawione na wykresach i w procentach. Co ja widzę na wykresie "Jak wspierać poszczególne typy?", to jest, że 2, 3 i 4 potrzebują najwięcej ciepła z zewnątrz, a 8 i 1 najmniej, ale jednocześnie 8, 1 i 5 potrzebuje najwięcej spokoju.

Wiem, że próbka jest za mała, bo nie można porównywać 4 głosów z ponad 40-stoma. Ale jednak pytanie, co nas wspiera lub co nas motywuje jest bardzo trafne. W tym ujęciu motywuje nas:
- nacisk/agresja/kopniak
- spokój/neutralność/względny dobrobyt
- ciepło i akceptacja ze strony innych
- coś innego, bo zawsze jest coś innego, co w sumie należy do powyższych kategorii

Absolutnie to są kategorie naszych motywacji i nie można tego ująć lepiej niż Cotta to zrobiła.
1w9, 6w5, sp/sx

Awatar użytkownika
niedrap
Posty: 60
Rejestracja: czwartek, 31 maja 2012, 21:30
Lokalizacja: b&

Re: Magazyn Enneagram.pl - nr 4 - styczeń 2014

#12 Post autor: niedrap » środa, 12 lutego 2014, 23:09

Opinia/może

1. Artykuł Cotty +++/+++. Po przeczytaniu - jest się nad czym zastanowić. Podane w przystępnej formie. Wiele trafnych spostrzeżeń. Tak jak Venus w Raku lubię gdy dane przedstawione są liczbowo, procentowo, w formie wykresów. Bardzo uwiarygodniają artykuł.
2. Artykuł Kapara ++/+++ podejrzewam, że książka o której piszesz miała większe rozmiary toteż ciężko było ją zmieścić w kilku słowach. Po przeczytaniu czuję ogromny niedosyt. Albo chcę książkę, albo dokładniejsze/obszerniejsze opracowanie.
3. Artykuł Ismena Rastogi (?) +/+++. Może trochę zbyt truizmy. Może tylko dla mnie. W każdym razie - przyjemne przypomnienie wielu istotnych rzeczy.

Awatar użytkownika
In3orn
VIP
VIP
Posty: 601
Rejestracja: czwartek, 28 czerwca 2007, 21:07
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: Kraków

Re: Magazyn Enneagram.pl - nr 4 - styczeń 2014

#13 Post autor: In3orn » sobota, 1 marca 2014, 08:07

Przeczytałem artykuły już kilka dni temu, ale jakoś nie mogłem się zebrać do skomentowania.

1. Cotta
Wielka szkoda, że wyniki ankiet są mało wiarygodne, bo wybrałaś bardzo ciekawy temat. Wiele osób chciałoby pomagać chociażby swoim bliskim, dlatego Twoja praca wydaje mi się bardzo pomocna. Poruszyłaś chyba wszystkie istotne kwestie. Zastanawiam się w jaki sposób można by je pogłębić.

2. Kapar
Temat jest mi dość bliski, dlatego artykuł przeczytałem z wielką chęcią. Nigdy nie podobało mi się stwierdzenie, że "Jezus jest uosobieniem wszystkich 9 typów osobowości". Dla mnie każdy typ to pewien główny lęk, a rozwój polega na jego całkowitym wyeliminowaniu (co być może jest niemożliwe). Człowiek idealny (jak Jezus) staje się wolny od wszystkich mechanizmów obronnych - tych głównych dla typu, jak i mniej istotnych. Nie da mu się przypisać numerka, bo nie ma po czym. Pewnie się czepiam, bo enneagram jest po to, żeby pomagać, a pokazywanie na przykładzie Jezusa możliwości rozwoju jest bardzo fajną ideą.

3. Ismena Rastogi
Ten artykuł przypomniał mi o społeczeństwie informacyjnym. Wszystkie zasady typu "dobry nagłówek jest połową sukcesu", "pierwsze dwa zdania powinny zawierać istotę całego artykułu", "człowiek przebywa średnio na stronie x sekund" świadczą tylko o tym jak bardzo jesteśmy zagonieni i nieobecni w swoim życiu. Cieszę się, że przypomniałaś mi o tym problemie.
Don't give up! Never give up! Never back down!

Awatar użytkownika
kajzerka
Posty: 95
Rejestracja: czwartek, 23 stycznia 2014, 18:17

Re: Magazyn Enneagram.pl - nr 4 - styczeń 2014

#14 Post autor: kajzerka » sobota, 1 marca 2014, 10:42

Dla mnie Jesus był 2. Kryształowo zdrowiuteńką Dwójką.

ODPOWIEDZ