Postacie literackie w enneagram

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Malv.
Posty: 88
Rejestracja: środa, 5 sierpnia 2009, 23:42
Lokalizacja:

Re: Postacie literackie w enneagram

#91 Post autor: Malv. » poniedziałek, 21 września 2009, 20:10

Nie zakładam nowego tematu, aby nie zaśmiecać forum, ale bardzo, bardzo Was proszę o pomoc.

Tak, jak autorka tematu wybrałam sobie temat maturalny związany z typologią osobowości. Chciałam zawęzić się tylko do Enneagramu, aby dodatkowo nie komplikować sobie życia, ale niestety mój temat brzmi: "Portrety osobowości wybranych bohaterów literackich na podstawie różnych teorii psychologicznych". Różnych, czyli co najmniej dwóch, bo z trzema się nie wyrobię. Wydaje mi się, że najsensowniej byłoby wybrać oczywiście Enneagram i Temperamenty Hipokratesa. Chyba, że macie może jakiś inny pomysł? Raczej nie chciałabym zagłębiać się w Socjonikę, bo to temat rzeka, a na samą prezentację mam ok. 15 minut.

I tutaj moja ogromna prośba do Was. Wiem, że jeśli sama zacznę zagłębiać się w te wszystkie portrety psychologiczne bohaterów to po prostu w tym utonę, typowanie nie idzie mi tak dobrze jak większości z Was. Interesują mnie przede wszystkim bohaterowie lektur.

Może na początek podam parę wytypowanych przeze mnie bohaterów, w razie czego śmiało poprawiajcie:) :

Sofokles-Antygona:
Antygona- 1w2, choleryk
Ismena- 9w1, flegmatyk
Kreon- 8w9, choleryk

Sienkiewicz-Quo Vadis:
Winicjusz: 8w7, choleryk
Petroniusz: 7w8, sangwinik
Ligia: 9w1, melancholik
Akte: 2w1, flegmatyk
Neron: chore 4w3, choleryk

Mickiewicz-„Pan Tadeusz”
Jacek Soplica: 8w9, choleryk
Telimena: 3w2, sangwinik
Gerwazy: 6(w7?), melancholik
Sędzia Soplica: 6, sangwinik

Fredro- „Zemsta”
Cześnik- 8w7, choleryk
Rejent- 5w6, melancholik

Prus- „Lalka”
Wokulski- 3w4, melancholik
Rzecki- 6w5, flegmatyk
Izabela- 4w3, melancholik

Molier- „Świętoszek”
Tartuffe-3w2, choleryk

Goethe- „Cierpienia młodego Wertera”
Werter- bardzo niezdrowe 4w5, melancholik

Nadal szukam jakiejś wyrazistej dwójki, trójki i szóstki, te, które wypisałam nie do końca mnie przekonują. Za wszystkie odpowiedzi i sugestie będę niesamowicie wdzięczna :) .


Na jakieś 91% 9(w)1 ;) .

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Postacie literackie w enneagram

#92 Post autor: boogi » poniedziałek, 21 września 2009, 20:37

A tak na pałę sobie coś tam strzelę; nie wiem jakie mieli enneatypy, ale podpiąć się ich da pod następujące bez większych problemów:
2 - Jagna (Chłopi) (uległa, kokietująca każdego mężczyznę; rozmarzona, niedopasowana do przyziemnych schematów i "duchem nieobecna", ale nie czwórkowo - za dużo zmysłowości, seksualności właściwej Dwójkom)
3w2 - Rzędzian (Potop) (nastawiony na zysk materialny jak mało która postać literacka, patrzący wpierw swego, jednocześnie bardzo towarzyski i umiejący odnaleźć się z każdej sytuacji społecznej - wpływ skrzydła 2 na wielkie umiejętności socjalne)
6w7 - Kmicic (Potop) (kontrfobijny aż do bólu, ale jak dla mnie nie jest Ósemką bo zbyt awanturniczy, jakby co chwilę "szóstkowo" musiał sobie coś udowadniać, z czym by on nie walczył; kiedy pod jego dowództwo oddano grupę Tatarów o których wiedział, że po wyjeździe z obozu zrobią mu z d*** jesień średniowiecza, to pierwsze co poszedł się z dowódcą skonfrontować i ustawił go sobie w szeregu; podobnież akcja w wąwozie, gdy niezbyt liczny orszak królewski natknął się na patrol szwedzki)
i oczywiście nie zapomnij o 7w6 - Zagłoba ;]
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
Orest_Reinn
Posty: 1606
Rejestracja: czwartek, 25 października 2007, 19:26
Enneatyp: Mediator

Re: Postacie literackie w enneagram

#93 Post autor: Orest_Reinn » poniedziałek, 21 września 2009, 20:59

Jako przykład trójki proponuję Makbeta. Żądny uzyskania jak najwyższego statusu społecznego, zdolnego do wszystkiego byle osiągnąć ten cel. Wiem, wychodzi na to, że te trójki są takie złe i bezduszne, no ale cóż począć... tak nam ten typ zwykli przedstawiać artyści ;)

Awatar użytkownika
Malv.
Posty: 88
Rejestracja: środa, 5 sierpnia 2009, 23:42
Lokalizacja:

Re: Postacie literackie w enneagram

#94 Post autor: Malv. » poniedziałek, 21 września 2009, 21:11

O, Makbet bardzo mi się podoba :) . A co powidzielibyście o Lady Makbet, ósemka? Tak mi się z tym typem kojarzy, nie wiem czy dobrze.

Co do "Chłopów" to jeszcze nie czytałam, ale to w tym roku przede mną, więc możliwe że wezmę Jagnę za przykład dwójki. "Potop" jakoś mi nie przypadł do gustu, więc wolę w ogóle nie wykorzystywać go w tej pracy.

boogi, Orest_Reinn, dziękuję Wam za pomoc, cały czas czekam na jakieś dalsze sugestie :wink: .
Na jakieś 91% 9(w)1 ;) .

Awatar użytkownika
Grin_land
Posty: 2459
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2009, 15:51
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: tryb koczowniczy

Re: Postacie literackie w enneagram

#95 Post autor: Grin_land » poniedziałek, 21 września 2009, 21:17

Makbet był słaby, mógł byc jakąś 6, w końcu on uległ wpływom Lady Makbet, raczej ją bym o 3 lub silne połączenie 2 i 8 wzięła.
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
"infantyle najbardziej ojczą" R25
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
Najmądrzejszy Post na Forum-dla 9
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
"istnieje strasznie dużo nieaktywnej delikatności, która nie jest niczym innym jak lenistwem, niechęcią do wszelkich kłopotów, zamieszania czy wysiłku"

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Postacie literackie w enneagram

#96 Post autor: boogi » poniedziałek, 21 września 2009, 21:20

Lady Makbet bym proponował na Trójkę ;) A Makbeta jako takiego przewrotnie trochę na Szóstkę ;> patrz: większość życia był wzorowym sługą swojego króla (Szóstka i jej wierność "systemowi"); w sytuacji stresowej (spotkałeś kiedyś 3 wiedźmy naraz? :lol: ) i pod naporem żądań żony (Trójki :twisted: ) przechodzi w punkt stresu Trójkę; nie tracąc szóstkowej nieufności (zabija przyjaciela oraz masę innych osób, którym nie ufa), chorobliwie trójkowo pnie się w górę, jest mściwy i wyrachowany.
Lady Makbet pod sam koniec, także w stresie, przechodzi w punkt Dziewiątki: obojętniejąc, pytając "po co to wszystko?" (apatia), oraz w końcu tracąc zmysły.

EDIT: Grin, uprzedziłaś mnie :D
Dodam, że Makbet to przykład Szóstki fobicznej - tej bardziej uległej.
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
Pędzący Bakłażan
VIP
VIP
Posty: 2637
Rejestracja: sobota, 15 listopada 2008, 21:44

Re: Postacie literackie w enneagram

#97 Post autor: Pędzący Bakłażan » poniedziałek, 21 września 2009, 21:27

Malv jesteś genialna :D
Temat na prezentację maturalną oparty na enneagramie :P
Że też ja wcześniej... :mrgreen:

Awatar użytkownika
Kemal
VIP
VIP
Posty: 1142
Rejestracja: sobota, 30 grudnia 2006, 23:58
Enneatyp: Lojalista

Re: Postacie literackie w enneagram

#98 Post autor: Kemal » poniedziałek, 21 września 2009, 21:42

Rzecki 6w5? Dlaczego?
6w5, ESI, sp/soc

Gdyż obojętność, wiem, byłaby rodzajem szczęścia

Awatar użytkownika
Malv.
Posty: 88
Rejestracja: środa, 5 sierpnia 2009, 23:42
Lokalizacja:

Re: Postacie literackie w enneagram

#99 Post autor: Malv. » poniedziałek, 21 września 2009, 22:17

Kemal pisze:Rzecki 6w5? Dlaczego?
Był wierny zasadom sprawiedliwości i uczciwości, jakich nauczył się, pracując jako chłopiec w sklepie Minclów. Jest uczciwy, jego życie toczy się jednostajnym torem, bez żadnych większych zmian. Introwertyk, dobry i wierny przyjaciel, w swoich pamiętnikach cały czas zwraca się do zmarłgo przed dwudziestu laty przyjaciela. Moim zdaniem typowe 6w5 :) .
Na jakieś 91% 9(w)1 ;) .

Awatar użytkownika
Rilla
VIP
VIP
Posty: 3159
Rejestracja: czwartek, 26 kwietnia 2007, 16:34
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: wichrowe wzgórze

Re: Postacie literackie w enneagram

#100 Post autor: Rilla » wtorek, 22 września 2009, 01:59

Oj Malv. , mam nadzieję, że nie masz zamiaru brać tych wszystkich bohaterów do prezentacji. Nie ma najmniejszej szansy byś zdążyła z nimi wszystkimi. Pamiętaj, że najpierw wypada pokrótce wytłumaczyć, na czym polegają enneagram i temperamenty Hipokratesa. Poza tym by praca miała sens, dobrze jest uargumentować, dlaczego daną postać uważasz za dany typ, trzeba do tego dokonać pewnej analizy osobowości, krótkiej oczywiście, ale jednak jakiejś. Radzę wybrać mniej postaci i bardziej się w nich wgłębić, niż etykietować ich niczym z taśmy fabrycznej.

Do wytypowanych postaci nie mam zastrzeżeń. Przyznam się, że za mało pamiętam, by wytypować temperamenty wszystkich postaci. Mam tylko pytanie:
"Izabela- 4w3"- dlaczego? Uznanie tej pustej makówki za Czwórkę nieco mnie uwiera... Ale nie mam też pomysłu na to, do jakiego typu ją zaliczyć.
"Bo szczęście to przelotny gość. Szczęście to piórko na dłoni, co zjawia się, gdy samo chce i gdy się za nim nie goni."
Anna Maria Jopek "Na dłoni"

4w5

Awatar użytkownika
Grin_land
Posty: 2459
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2009, 15:51
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: tryb koczowniczy

Re: Postacie literackie w enneagram

#101 Post autor: Grin_land » wtorek, 22 września 2009, 02:15

Izabela mogła być 4w3 lub jakimś rodzajem 3. Rzecz jasna dość niezdrowym.
Sama nie wiedziała czego chce-można by powiedzieć 9, ale do tego była wyniosła i nie przejmowała się raczej uczuciami innych, głównie odbierała świat przez swoją osobę i swoje odczucia. Sprawiała dobre wrażenie na zewnątrz-kochanej, dobrej córki, takiej wspaniałej panny itp, miała wysokie mniemanie o sobie, lubiła świecić (ale to pewnie też przez klasę społeczną). Mogła też być jakimś rodzajem 7,pewnie 7w6 jak już.
Wiesz Rillo, czwórka czwórce nierówna ;)

a-mało pamiętam już z charakterystyki Wokulskiego, ale myślę że mógłby być także 8 (nawet mi bardziej pasuje niż 3w4) lub 6.
8 bo działał, miał cel i chcąc go osiągnąć potrafił dostosowywać sytuację i otoczenie, potrafił spiąć się i zmienić swoją pozycję społeczną, no dosłownie przenosić góry, a kolejne wyzwania (np. nauka języka) podejmował i doprowadzał do skutku nie dla przyklasku i podziwu ludzi, tylko dlatego że było to konieczne dla zbliżenia się do Izabeli- co było jego celem. W zasadzie to Rzecki tylko widział jak wiele podziwu W. wzbudza w innych, samemu bohaterowi to wisiało i powiewało z tego co pamiętam.
Także raczej opiekuńczo na swój sposób podchodził do Izabeli i jej ojca, w zasadzie dzięki niemu mogli się utrzymać, i nie robił tego dla swego wizerunku ani większego zysku, tylko raczej dlatego że uważał że musi i czuł się poniekąd odpowiedzialny za jej los.
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
"infantyle najbardziej ojczą" R25
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
Najmądrzejszy Post na Forum-dla 9
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
"istnieje strasznie dużo nieaktywnej delikatności, która nie jest niczym innym jak lenistwem, niechęcią do wszelkich kłopotów, zamieszania czy wysiłku"

yusti
Posty: 4664
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 17:54
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: Postacie literackie w enneagram

#102 Post autor: yusti » wtorek, 22 września 2009, 08:45

wy i to wasze typowanie...
już wszystkie typy oblecieliście tym Wokulskim...14, teraz 8,3 ..eh
a i Rzecki: cechy jak "introwertyzm, uczciwość, sprawiedliwość i wierność" to też 1w9
Ta para jest niczym Ramzes i jego Pentuer
Słabi jesteście
;p

szkoda energii na takie pierniczenie

Awatar użytkownika
Rilla
VIP
VIP
Posty: 3159
Rejestracja: czwartek, 26 kwietnia 2007, 16:34
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: wichrowe wzgórze

Re: Postacie literackie w enneagram

#103 Post autor: Rilla » wtorek, 22 września 2009, 16:12

O Wokulskiego wojna na forum trwa chyba od samego jego początku. ;) Gdzieś, chyba na tarakcie, określili go jako 4, ale dla mnie nie jest żadnym wykształconym typem. Jedynym motywem jego wszystkich działań była miłość do Izabeli. Nie przypominam sobie żadnej sytuacji, na którą zareagowałby charakterystycznie dla danego typu. Zgadzam się jednak z Grin, że najbliżej mu do zdrowej Ósemki. Trójka?- Nie, bo nie przejmował się tym, jak go odbierają inni, póki to nie wpływało na jego szanse zdobycia Izabeli. On nie starał się zdobyć przychylność arystokracji dla samej przyjemności, ale po to, by wejść w jej łaski i posiąść rękę ukochanej. Miał w tym konkretny cel, jak zauważyła Grin. To nie jest trójkowe. Czwórką też nie był, bo za dużo to nie myślał. Wolał działać. Miał bardzo silny ośrodek działania. Czwórka nie osiągnęłaby tyle, co on, nie w taki sposób.

Wokulski to zdrowa Ósemka, tak. Opis na http://www.enneagram.pl pasuje, ośrodki inteligencji też.
No Grin, gratuluję. Nie wpadłabym na to. Ósemka to akurat typ, którego znam najmniej, a właściwie jedyny, któremu jeszcze nigdy się nie przyjrzałam. Widać, dużo na tym straciłam.
Grin_land pisze:Izabela mogła być 4w3 lub jakimś rodzajem 3. Rzecz jasna dość niezdrowym.
Sama nie wiedziała czego chce-można by powiedzieć 9, ale do tego była wyniosła i nie przejmowała się raczej uczuciami innych, głównie odbierała świat przez swoją osobę i swoje odczucia. Sprawiała dobre wrażenie na zewnątrz-kochanej, dobrej córki, takiej wspaniałej panny itp, miała wysokie mniemanie o sobie, lubiła świecić (ale to pewnie też przez klasę społeczną). Mogła też być jakimś rodzajem 7,pewnie 7w6 jak już.
Wiesz Rillo, czwórka czwórce nierówna ;)
Tak, Czwórka czwórce nie równa, ale dla mnie Izabela była tak pusta, tak sztuczna, jak lalka (w końcu tytułową lalką była). Wątpię czy można ją sklasyfikować do jakiegoś typu. Nie wydaje mi się, by była szczególnie emocjonalna. Nie przypominam sobie, by przejawiała skłonność do negatywnych emocji. Jedyne co czuła, to złość na namolność Wokulskiego i radość z życia. Wolała skupiać się na tych pozytywnych. Nie dopuszczała do siebie myśli, że coś złego może się stać. Była zbyt beztroska na Czwórkę. Owszem, może być to efekt rozpieszczenia, ale mimo to gdyby była Czwórką, to targałyby nią bardziej różnorodne stany emocjonalne. Wyniosła była jak większość dam jej klasy społecznej. "Nie przejmowała się raczej uczuciami innych, głównie odbierała świat przez swoją osobę i swoje odczucia", jak pewna moja znajoma Jedynka. Egocentryzm nie czyni Czwórki.
Jakimkolwiek jest typem, to nie jest Czwórką. Myślę, że bliżej jej do 7 niż do 4.
"Bo szczęście to przelotny gość. Szczęście to piórko na dłoni, co zjawia się, gdy samo chce i gdy się za nim nie goni."
Anna Maria Jopek "Na dłoni"

4w5

Awatar użytkownika
Grin_land
Posty: 2459
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2009, 15:51
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: tryb koczowniczy

Re: Postacie literackie w enneagram

#104 Post autor: Grin_land » wtorek, 22 września 2009, 16:23

Rilla pisze: Nie wydaje mi się, by była szczególnie emocjonalna. Nie przypominam sobie, by przejawiała skłonność do negatywnych emocji. Jedyne co czuła, to złość na namolność Wokulskiego i radość z życia. Wolała skupiać się na tych pozytywnych. Nie dopuszczała do siebie myśli, że coś złego może się stać. Była zbyt beztroska na Czwórkę. Owszem, może być to efekt rozpieszczenia, ale mimo to gdyby była Czwórką, to targałyby nią bardziej różnorodne stany emocjonalne. Wyniosła była jak większość dam jej klasy społecznej. "Nie przejmowała się raczej uczuciami innych, głównie odbierała świat przez swoją osobę i swoje odczucia", jak pewna moja znajoma Jedynka. Egocentryzm nie czyni Czwórki.
Jakimkolwiek jest typem, to nie jest Czwórką. Myślę, że bliżej jej do 7 niż do 4.
Chyba faktycznie, brakowało jej takich wyrazistych dla średnio zdrowego typu cech, a była zbyt samozadowolona na taki naprawdę chory. Może po prostu nie do końca dobrze naszkicowana postać (w końcu to tylko kreacja literacka- stworzona po to by być niewdzięcznym i obojętnym na starania celem, a nie - urozmaiconą i głęboką istotą ludzką) może niezdrowe 7 odizolowane od czynników otoczenia, które mogłyby ją zmusić do przemyśleń i konkretów, raczej nie ze skrzydłem 8, i słabym połączeniem z 5, może 1w9 z mocnym połączeniem z 7 i czymś z 4rki, ale znam na żywo jedną jedynkę i kompletnie nie widzę żeby ona mogła mieć przy swoim charakterze czas by tak sobie żyć na sposób motyli.

Ech kobiety ;)

a ósemki są naprawdę świetne, przynajmniej te zdrowe i na tyle na ile ja je poznałam. Może warto się zainteresować, Rillo :)
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
"infantyle najbardziej ojczą" R25
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
Najmądrzejszy Post na Forum-dla 9
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
"istnieje strasznie dużo nieaktywnej delikatności, która nie jest niczym innym jak lenistwem, niechęcią do wszelkich kłopotów, zamieszania czy wysiłku"

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Postacie literackie w enneagram

#105 Post autor: Snufkin » wtorek, 22 września 2009, 20:00

.
Ostatnio zmieniony niedziela, 28 marca 2010, 19:18 przez Snufkin, łącznie zmieniany 1 raz.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

ODPOWIEDZ