EnneaThought - enneagramowa "Refleksja dnia" od R&H

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu

Czy subskrybujesz EnneaRefleksje

Tak, już od dawna.
3
38%
Zacząłem teraz, po przeczytaniu tego wątku.
2
25%
Nie. Nie potrzebuję tego.
0
Brak głosów
Nie. Uważam że to błazenada.
3
38%
 
Liczba głosów: 8

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

EnneaThought - enneagramowa "Refleksja dnia" od R&H

#1 Post autor: boogi » piątek, 6 lipca 2012, 02:07

EnneaRefleksje (ang. EnneaThoughts) to mailing wysyłany codziennie z witryny enneagraminstitute.com, dotyczący rozwoju osobowości w kontekście Enneagramu. Rejestrujemy tam [klik] konto podając swój adres e-mail, wybieramy opcję "Chcę otrzymywać EnneaThoughts" i codziennie rano czytamy myśl-refleksję związaną z naszym enneagramowym typem osobowości. Jeżeli ktoś poważnie pracuje z Enneagramem, to tego typu "pobudka mentalna" co ranek jest całkiem ciekawą opcją. Codziennie kolejny, malutki temat do przemyślenia.

Ważna uwaga - dostępne tylko w języku angielskim. Ale sądzę, że przetłumaczenie jednego czy dwóch krótkich zdań, napisanych prostymi słowami, nie będzie dla nikogo problemem. W razie czego można prosić o pomoc w tym temacie.

Zareklamowałem to już kiedyś tutaj. Po dwóch latach korzystania i rozmyślania stwierdzam, że to przydatna opcja. Myślę też, że warto stworzyć osobny wątek do dzielenia się przemyśleniami, jeżeli tylko jakieś się pojawią.

Opisy ze strony autorów informują:
EnneaThought - przed zapisaniem pisze:Jest 365 "EnneaRefleksji" dla każdego typu - wszystkie są różne, wszystkie wnikliwe, i wszystkie konkretnie na temat pomocy w twojej pracy z Enneagramem, byś zyskał umiejętność samoobserwacji, stał się obecny tu i teraz, oraz uzyskał równowagę. EnneaRefleksje odzwierciedlają także rytmy pór roku, by pomóc ci w emocjonalnych wyzwaniach które rok może przynieść.

Wykorzystaj EnneaRefleksje do pogłębienia swojej Wewnętrznej Pracy, oraz jako praktykę uważności przez cały dzień. Codzienna EnneaRefleksja jest sposobem na wniesienie mądrości Enneagramu do twojego życia w bardziej bezpośredni i praktyczny sposób. To nieoceniona pomoc podczas "łapania się na gorącym uczynku" - jednej z podstawowych dróg wykorzystania Enneagramu do wywołania trwałej zmiany w twoim życiu.
Po roku wiadomości powtarzają się (faktycznie jest ich 365, 29 lutego nie wysyłają nic), więc z jednego konta wypisałem się i otrzymałem dodatkowe informacje, dosyć ciekawe. Oto one:
EnneaThought - po wypisaniu pisze:Enneagram to droga do obudzenia świadomości kim naprawdę jesteśmy. By to przebudzenie osiągnąć, potrzeba być naprawdę uczciwym odnośnie tego, jak naprawdę nasza osobowość usypia nas i powoduje, że jesteśmy na "automatycznym pilocie" przez większość czasu. W rzeczywistości, częściej niż bylibyśmy skłonni przyznać, nasza osobowość "gra przedstawienie", bo większość z nas działa na Poziomach Przeciętnych, Poziomach 4-6.

Tak więc, EnneaRefleksje mają na celu pomóc nam zobaczyć przykre i często ukryte aspekty nas samych; z tego powodu około 2/3 EnneaRefleksji sugeruje obszary życia nad którymi można pracować, ale żaden z nich nie dotyczy Poziomów poniżej 6, czyli najniższego z Przeciętnych. Pozostała 1/3 zawiera przypomnienia pozytywnych aspektów naszej osobowości, oraz ogólne mądrości. Gdyby EnneaRefleksje były jedynie tymi pozytywnymi przypominaczami, to miałyby dosyć małą moc otwierania nam oczu. To dlatego, że rzucają wyzwanie naszej zwykłej tożsamości i odkrywają niewidoczne czy też wyparte aspekty nas samych, są tak użyteczne, nawet jeżeli czasem może być to bolesne.
Miłych rozmyślań. I jeżeli macie jakieś refleksje odnośnie EnneaRefleksji - to dzielcie się nimi w tym temacie. Być może w ramach mailingu dotrą też do was jakieś treści, których wcześniej nie znaliście i o których na forum naszym nic nie jest napisane - dajcie wtedy znać, wyjaśni się co i jak albo w tym wątku, albo może będzie bodziec do założenia nowego tematu.

Na koniec uwaga techniczna: jeżeli cytujecie myśl z EnneaRefleksji, to koniecznie podawajcie datę oraz typ. Dobry przykład tego, o co proszę, jest w tym poście.


"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
Grin_land
Posty: 2459
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2009, 15:51
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: tryb koczowniczy

Re: EnneaThought - enneagramowa "Refleksja dnia" od R&H

#2 Post autor: Grin_land » piątek, 6 lipca 2012, 21:40

ja EnneaThoughts subskrybuję od ponad roku i jestem raczej zawiedziona, może to częściowo przez to że przeczytam, przemyślę i po 10 minutach zapominam że w ogóle czytałam cokolwiek, ale wiekszość rad dotyczących mojego typu jest na zasadzie "jako 9 masz skłonnosci do tego i tego. Spróbuj dziś to u siebie zauważyć" czasem jeszcze dodają żeby tego nie powstrzymywać, tylko odnotować w umyśle jak czesto to mi się zdarza, lub żeby "pomyśleć jak można tego uniknąć/zmienić/ lub jak to wpływa na moje życie". Za dużo rozważań (które i tak zabierają mi mnóstwo czasu) za mało działań.
Wolałabym rady w stylu Inborna i Cotty.
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
"infantyle najbardziej ojczą" R25
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
Najmądrzejszy Post na Forum-dla 9
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
"istnieje strasznie dużo nieaktywnej delikatności, która nie jest niczym innym jak lenistwem, niechęcią do wszelkich kłopotów, zamieszania czy wysiłku"

Awatar użytkownika
Venus w Raku
VIP
VIP
Posty: 1058
Rejestracja: środa, 23 września 2009, 10:08
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: EnneaThought - enneagramowa "Refleksja dnia" od R&H

#3 Post autor: Venus w Raku » sobota, 18 sierpnia 2012, 09:25

Dostaję te Enneathoughts już od ponad 2 lat i uważam je za bezwartościowe. Wczoraj dostałam coś takiego:

  • When do you think you will let go of acting like you have all the answers in your relationships?
    Kiedy myślisz, że odpuścisz sobie w swoich związkach zachowywanie się jakbyś miała odpowiedź na każde pytanie?

To sugeruje, że 1 nie zwraca na nic uwagi i idzie po innych ludziach bez zastanowienia jak czołg, co jest absolutnie nieprawdą. Czasami się zdarza, że się wnerwię, ale nie sądzę, że częściej niż inni. No, i jeszcze jest druga osoba w związku, która też często nie chce sobie odpuścić swojego modelu postępowania, a do tego jest jeszcze 100 razy bardziej pewna siebie, wygadana i przemądrzała (tzn. przeświadczona o własnej inteligencji mądrości i wyższości nad innymi) niż ja. No i co? I mogę tylko tyle napisać, że nie zaczepiam póki ta druga osoba nie zaczepi mnie pierwsza, ale moja obrona jest raczej patetyczna, bo nie jestem wygadana i słowa nie przychodzą mi łatwo. Może jak któraś 1 jest wygadany, to potrafi mieć natychmiast odpowiedź na każde pytanie, bo ja niestety nie.
1w9, 6w5, sp/sx

Awatar użytkownika
ubiotech
Posty: 137
Rejestracja: niedziela, 5 lutego 2012, 10:41
Enneatyp: Dawca

Re: EnneaThought - enneagramowa "Refleksja dnia" od R&H

#4 Post autor: ubiotech » sobota, 18 sierpnia 2012, 11:02

Grin_land pisze:przeczytam, przemyślę i po 10 minutach zapominam .
Zapamiętujemy 10% tego, co przeczytaliśmy. Zapamiętujemy 90% tego, co zrobiliśmy.
When do you think you will let go of acting like you have all the answers in your relationships?
Jak można rozumieć to, że 1 zachowuje się w związkach tak, jakby miało odpowiedź na każde pytanie?

Awatar użytkownika
Venus w Raku
VIP
VIP
Posty: 1058
Rejestracja: środa, 23 września 2009, 10:08
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: EnneaThought - enneagramowa "Refleksja dnia" od R&H

#5 Post autor: Venus w Raku » sobota, 18 sierpnia 2012, 23:36

ubiotech pisze:Jak można rozumieć to, że 1 zachowuje się w związkach tak, jakby miało odpowiedź na każde pytanie?
Że wydaje jej się, że wszystko wie najlepiej. Ale to samo można powiedzieć o wszystkie typach. Ogólnie o wszystkich ludziach. Inni ludzie (za wyjątkiem 7 i 8) może tylko realizują swoje idee z wiekszą rezerwą i manipulacją niż robią to 1... i 7, 8. Nawet 9, jeżeli strategicznie zgadza się, kooperuje i harmonizuje z innymi ludźmi, to przecież w głębi siebie musi mieć jakieś osobiste zdanie. Wybrała tylko taką postawę, lub psychicznie jest tak uwarunkowana, że nie przepycha swojego zdania na siłę.
1w9, 6w5, sp/sx

ODPOWIEDZ